« Svibanj 2024 »

Književni susret s Julijanom Matanović i Pavlom Pavličićem

Svjetski dan knjige i autorskih prava te Dan hrvatske knjige učenici OŠ Ivana Rabljanina Rab obilježili su susretom s velikanima hrvatske književne riječi, književnicom Julijanom Matanović i književnikom Pavlom Pavličićem. Susret se održao pod okriljem manifestacije Noć knjige u utorak, 23. 4. 2024. godine u OŠ Ivana Rabljanina Rab u organizaciji knjižničarke Mone Othman te aktiva učitelja Hrvatskoga jezika.

Naša škola još nikada nije ugostila dvoje književnika odjednom, a kamo li književnike ovakvog kalibra čija su brojna djela za odrasle, ali i za djecu vrlo čitana. Spomenimo samo ona za djecu: Trojica u Trnju, Petlja, Zeleni tigar, Mjesto u srcu, San koji se ponavlja, Lopovska uspavanka (Pavao Pavličić), Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom, One misle da smo male, Rečeno – učinjeno (Julijana Matanović). Prof. Julijana Matanović i akademik Pavao Pavličić, osim što...

Prof. Julijana Matanović i akademik Pavao Pavličić, osim što su književnici, bave se i znanošću, umirovljeni su profesori Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Osijeku. Budući da su učitelji naše škole Mona Othman, Jovana Mijić i Marko Blagdan svojedobno bili studenti prof. Matanović, zanimalo nas je kako će se snaći u ulozi učenika i ponašati se uz svoju profesoricu. Učitelji Jovana i Marko nisu iznevjerili svoje učenike, a niti svoju profesoricu. Uz vrlo srdačan susret isprepleten zagrljajima, osmjesima, rukovanjima i prepričavanjima anegdota iz učionice A-119 Filozofskog fakulteta u Zagrebu, naši učitelji izvrsno su moderirali ovaj književni susret.  U razgovoru s književnicima otkrili smo brojne pojedinosti iz književnog i znanstvenog rada te iz njihova života. Učenici su tako od književnika saznali o dva potpuno različita pristupa u pisanju knjige, o motivima i emocijama kojima se vode prilikom pisanja, zanimalo ih je jesu li likovi iz njihovih romana stvarni ili potpuno izmišljeni, koja je književna publika zahtjevnija, odrasli ili djeca, čitaju li ljudi, koliko i što čitaju, a saznali smo i to da im je nemoguće odabrati najdražu knjigu koju su napisali. Također, roman Trojica u Trnju predviđen za lektiru u 7. razredu osnovne škole, učenici s velikim zanimanjem čitaju već 40 godina te je od svih nastavaka koji su kasnije uslijedili – najpopularniji!

Na inicijativu učiteljica Petre Domaćinović i Ane Manjaka učenici naše škole prostor BIC-a obogatili su i uredili likovnim radovima i plakatima s motivima lektirnih naslova dvoje književnika. Cijeli susret svojim čitanjem začinili su i članovi dramske skupine naše škole koje je za ovu priliku pripremila učiteljica Gordana Ćuk-Ribarić. Ulomak iz romana One misle da smo male pročitala je Leona Franelić, a ulomak iz romana Trojica u Trnju  pročitali su učenici Dora Debelić, Loreta Dumenčić, Sandro Lušić i Petra Španjol.

Ravnateljica škole Anamari Šarin uz pozdravnu riječ uručila je našim gostima prigodne poklone te im zahvalila na dolasku.

Vjerujemo da će ovaj susret s književnicima Julijanom Matanović i Pavlom Pavličićem biti poticaj svim ljubiteljima književnih djela, ali i onima koji će to tek postati da više čitaju te tako otkrivaju brojne svjetove u sebi i oko sebe!

objavio: Gordana Ćuk-Ribarić   datum: 25. 4. 2024.