Dobro došli!

Riječ ohrabrenja učenicima i roditeljima

Draga naša djeco!

Smatramo da je jako bitno pričati o velikoj tragediji koja se dogodila u susjednoj zemlji. Sigurni smo da ste čuli o sličnim događajima i prije kada smo bili uvjereni da se to događa samo u dalekoj Americi. Želimo da budete svjesni da nitko na svijetu nije imun na takve velike žalosti. U životu se susrećemo s mnogim nedaćama, ali jako je važno da znate da nasilje nikada nije rješenje niti prihvatljiv odgovor na bilo što. Znamo isto tako da ste sigurno bar jednom svjedočili nečemu što možemo nazvati nasiljem - bilo to fizičko ili psihičko nasilje.

Jedina nada da ovaj ponekad kompliciran svijet bude bolje mjesto jest da...

...budemo dobri jedni prema drugima. Obratite pažnju na one kojima je teško i ne šutite o nasilju ako ga primijetite. Stanite na stranu onoga tko trpi zadirkivanje i ponižavanje. Budite svjesni koliko je to pogrešno i koliko zapravo ovisimo jedni o drugima.

Ako u sebi nosite tugu ili ljutnju, pričajte s nekime o tome. Samo dijeljenjem onoga što nas tišti ti teški osjećaji postaju barem malo lakši. Za sve na svijetu postoji rješenje. U vašoj blizini sigurno postoji netko tko će imati sluha za vaše probleme. Pričajte s roditeljima, učiteljima ili stručnjacima u školi koji će vam pomoći pronaći rješenje. Nitko se u životu ne može niti treba sa svime nositi sam.

Trebamo jedni druge. Moramo razmišljati o drugim ljudima koliko i o sebi samima. Nešto što se vama čini kao šala nekome može biti velika bol i o tome će razmišljati danima.

Svi smo posebni i jedinstveni, imamo različite želje, planove i mišljenja, ali i dalje imamo puno toga što nam je zajedničko. Zajedničko je to što želimo živjeti u svijetu koji je ispravan i u kojem nam netko čuva leđa. Znakovi pažnje kao što su pitati nekoga kako je, poslušati ga i ne osuđivati ga čovjeku mogu popraviti niz loših dana. Nećete se uvijek sa svima slagati niti moći biti dobri prijatelji. Unatoč tome, važno je da poštujete jedni druge. Važno je da znate da svatko ima pravo na život i na pomoć.

Naša škola je sigurno mjesto s nultom tolerancijom na nasilje i svi smo dužni ponašati se u skladu s time. Ne promatrajte nasilje sa strane i ne ohrabrujte ga. Osudite nasilje i recite onome tko ga vrši da je u krivu i da nema to pravo. Zaštitite jedni druge. Gradite okolinu u kojoj želite živjeti i u kojoj ćete se osjećati sigurno. Svijet ostaje na mladima i vi odlučujete kakav će on biti. Vjerujte u sebe i u to da trudom možete uljepšati svoj i tuđi život. Teški periodi života nikada ne traju zauvijek. I najteže situacije će proći. Ono što nikada neće pomoći je nasilje prema sebi i prema ljudima oko sebe. Nemojte se sramiti pričati o svojim brigama koliko god vam se činile malene ili velike. Uvijek postoji netko tko prolazi ili je prošao kroz nešto slično.

Niste sami. Otvorite se jedni drugima i budite nježni prema sebi i drugim ljudima. Ako postoji problem, molimo vas da nam se obratite. Tu smo za vas, a zajedno smo puno jači.

Ravnateljica, učitelji i stručni suradnici OŠ Ivana Rabljanina Rab

objavio: Administrator   datum: 8. 5. 2023.