Dobro došli!

Štetni učinci duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica

Opasnosti koje nose duhanski proizvodi vjerojatno su svima već dobro poznate. Pušenje ubija veći broj ljudi nego prometne nesreće, alkohol, požari, ubojstva, samoubojstva, droga i AIDS zajedno. Na tržištu su se posljednjih godina pojavili novi duhanski i neduhanski proizvodi koji predstavljaju opasnosti za našu djecu. Učestala konzumacija duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica među učenicima razlog je za zabrinutost. Radi se o proizvodima koji imaju brojne štetne učinke na zdravlje naše djece. Naš zajednički zadatak je poučiti djecu o štetnosti konzumiranja duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica te napraviti sve što je u našoj moći da ih zaštitimo.

Elektroničke cigarete ili e- cigarete

cigarete su elektronički uređaji koji zagrijavanjem tekućine nikotina, raznih aditiva, aroma i propilen glikola proizvode aerosol koji udisanjem ulazi u organizam. E-tekućine obično su mješavina...

E-tekućine obično su mješavina propilen glikola, glicerina, nikotina i aroma. Glicerin i propilen glikol inače se smatraju sigurnima za oralnu upotrebu, ali tijekom izloženosti visokim temperaturama mogu se pretvoriti u štetne tvari. Štetni spojevi koji nastaju zagrijavanjem e-tekućine poput acetaldehida, akroleina i formaldehida utječu na respiratorni i kardiovaskularni sustav, izazivaju upalu i oksidativni stres te mogu izazvati oštećenje pojedinih organa.

Grijani duhanski proizvodi (HTP)

Grijani duhanski proizvod novi je elektronički, duhanski proizvod koji postupkom zagrijavanja stvara aerosol koji sadrži nikotin i štetne sastojke u obliku aditiva i aroma. Dok se HTP reklamiraju kao alternative smanjenog rizika, istraživanja sugeriraju da nisu bez potencijalne štete. Studije su izazvale zabrinutost zbog udisanja određenih otrovnih tvari prisutnih u aerosolu koji stvaraju grijani duhanski proizvodi.

Nikotinske vrećice

Nikotinske vrećice služe kao zamjena za konvencionalne proizvode na bazi duhana i mogu uzrokovati slične zdravstvene rizike pa čak i veće s obzirom na možebitnu visoku količinu nikotina. Sadrže dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha (s dodanim aromama), napravljene su za postavljanje između usana i desni, te ne zahtijevaju pljuvanje. Ne sadrže list duhana. Nikotin se apsorbira u krvotok preko sluznice u ustima. Vrećice također sadrže biljna vlakna, arome i zaslađivače. Ovisno o primijenjenoj dozi nikotina, izloženost nikotinu može izazvati brojne različite nepovoljne reakcije u organizmu.

Mogu uzrokovati povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca, blagi simptomi intoksikacije uključuju mučninu i povraćanje, uz povećanu izloženost simptomima kao što je proljev, slinjenje i usporavanje otkucaja srca. Teška trovanja mogu biti karakterizirana napadajima i respiratornom depresijom.

Puni tekst i poveznice na edukativne materijale Ministarstva za odgoj i obrazovanje možete pronaći na sljedećoj poveznici:

objavio: Administrator   datum: 13. 12. 2023.